زیبایی بینی

پیکرتراشی
پیکرتراشی
پروتز سینه
پروتز سینه

زیبایی بینی

زیبایی بینی

عمل بینی چیست؟

جراحی بینی یا عمل بینی بر خلاف سایر جراحی ها، از جمله اقدامات محبوب و دوست داشتنی برای بسیاری از افراد، به خصوص جوان ترها به شمار می رود. انسان ها زیبا هستند و زیبایی را دوست دارند. از این رو تمایل به زیباتر شدن دارند. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی در این زمینه کمک شایانی کرده است. 

یکی از اعضایی که در زمینه زیبایی بسیار مورد توجه قرار میگیرد، بینی است. به همین دلیل اگر نگاهی به آمارها بیندازیم خواهیم دید عمل زیبایی بینی نسبت به سایر جراحی های زیبایی بسیار پرطرفدارتر است.

چرا جراحی بینی ؟

بینی یکی از اعضاء اصلی صورت است که در زیبایی و جذابیت بسیار تاثیرگذار است. آن هم به دلیل این است که بینی در مرکز صورت و مرکز توجه قرار می گیرد. این زیبایی میتواند از نظر هر شخصی متفاوت به نظر برسد. بینی های انحراف دار، گوشتی و بزرگ جزئی از ایراداتی است که امروزه بسیار مطرح میشود. موثرترین راه برای رهایی از این مشکلات انجام جراحی بینی یا عمل بینی می باشد. 

عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار در دنیا است، که به منظور زیبا سازی بینی و رفع ایرادات آن صورت میگیرد. تعداد زیادی از افرادی که جراحی بینی انجام میدهند صرفا به دلیل زیباتر شدن آن این کار را انجام میدهند. 

عمل بینی میتواند انحراف، پولیپ، شکستگی، کج بودن و سپتوم بینی را درمان کند. تعداد افرادی که روزانه به عمل بینی نیاز پیدا میکنند رو به افزایش است. یکی از دلایل آن نه به خاطر بیماریها مربوط به بینی، بلکه بیشتر به دلیل افزایش ضریب نفوذ اعمال زیبایی در بین افراد است. 

تاثیر عمل بینی در ظاهر

عمل بینی برای زیبایی چهره انجام شود یا برای رفع بیماریهای مربوط به بینی در زیبایی ظاهر شما بسیار تاثیر گذار است. عمل بینی به صورت زیر می تواند شما را به نتیجه دلخواه برساند:

* عمل بینی میتواند باعث تغییر سایز بینی شود. 

* با عمل بینی می توانید قوز بینی خود را از بین ببرید.

* عمل بینی باعث تغییر در سایز سوراخهای بینی شود.

* جراحی بینی باعث تغییر ظاهر بینیهای گوشتی و استخوانی شود.

* جراحی بینی میتواند باعث برطرف شدن انحراف و پولیپ بینی میشود.

چه سنی برای جراحی بینی مناسب است؟

زمانی که به سن بلوغ می رسیم تغییرات در ظاهر و صورت بسیار دیده میشود. این تغییرات باعث میشود که احساس کنیم نازیبا هستیم و به دنبال انجام عملهای زیبایی باشیم. یکی از مواردی که به سرعت تصمیم به تغییر آن میگیریم بینی است. تغییرات ناگهانی سن بلوغ باعث میشود عمل بینی در بین نوجوانان بیشتر رواج داشته باشد. اما برای عمل بینی باید صبر کنیم که صفحات رشد بینی بسته شود.

 این صفحات در دختران سن 15 سالگی و در پسران 17 سالگی است. بهترین زمان برای عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسران 17 سالگی میباشد. اگر میخواهید از عمل بینی بهترین نتیجه را بگیرید باید بعد از بسته شدن صفحات رشد بینی اقدام کنید.

ویژگی بینی استخوانی یا گوشتی

بینی های گوشتی برای دیدن نتیجه عمل بینی باید کمی صبورتر باشند. چرا که دوران بهبود بینی و دیدن بینی جدید نیاز به زمان بیشتری دارند. بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی نتیجه بهتر و زودتری را نشان میدهد.

بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکم تری دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای برطرف کردن قوز روی بینی و برآمدگی های آن به سمت عمل های زیبایی می روند.

بینی گوشتی دارای پوست ضخیم تر هستند. غضروف ضعیف و نرم تر، نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. عمل بینی گوشتی باعث برطرف شدن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را از بین میبرد.

عمل بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن ملموس تر خواهد شد. بینی استخوانی به دلیل داشتن غضروف محکم تراشیدنش و فرم دادن آن آسانتر میشود.

مدل های عمل بینی

جراحی بینی با توجه به اثری که روی بینی باقی میگذارد به سه دسته کلی:

عمل بینی طبیعی .

عمل بینی فانتزی یا  عروسکی .

عمل بینی نیمه فانتزی تقسیم میشود.

هر کدام از این مدلها بسته به نوع بینی و تناسب آن با چهره انتخاب میشود. برای انتخاب مدل جراحی بینی تان حتما با پزشک مشورت نمایید.

* عمل بینی به صورت طبیعی

این نوع عمل بینی فقط برای از بین بردن عیوب ظاهری در عین حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام میشود. این نوع عمل در بین آقایان بیشتر رواج دارد. علاوه بر حفظ عملکرد تنفسی بینی و ظاهر طبیعی آن مورد عمل قرار میگیرد.

در مورد عمل بینی طبیعی بیشتر بدانید.

* عمل بینی به صورت فانتزی یا عروسکی

[جراحی بینی که با هدف کوچکتر کردن سایز بینی انجام میشود عمل بینی فانتزی نامیده میشود. در این نوع عمل باید پزشک زیبایی تخصص و تجربه داشته باشد. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی را به وجود بیاورد. از طرفی این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب میشود. اگر این تغییر زاویه زیاد باشد اصطلاحا بینی حالت خوکی شده و علاوه بر مشکلات تنفسی زیبا هم نیست.

قبل از عمل بینی عروسکی در مورد آن بیشتر بخوانید.

* عمل بینی نیمه فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت های هر دو نوع عمل را دارد. علاوه بر اینکه نتیجه کار شما یک بینی طبیعی دارید اما داشتن مقداری قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی میباشد. امروزه این نوع عمل بینی مخصوصا در بین خانم ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

تاریخچه عمل بینی

بینی در مرکز صورت انسان است. به دلیل اینکه باید تمام اجزای چهره باهم تناسب داشته باشند زیبایی بینی اهمیت خاصی پیدا کرده است. اما عمل بینی از همان ابتدا به این صورت مدرن و پیشرفته نبوده است. شاید برایتان جالب باشد، تاریخچه جراحی بینی را بدانید. تا متوجه شوید چطور علم پیشرفت کرده تا به این نقطه از رینوپلاستی برسیم.

شاید برایتان عجیب باشد، اما تاریخچه عمل بینی به بیش از هزار سال قبل برمی گردد. می توان گفت اولین کشوری که جراحی بینی را انجام داد کشور هند قدیم بود. در آن زمان، مجازات کسانی که دزدی می کردند این بود که نوک یا کل بینی آنها قطع شود. به همین دلیل شخصی به نام سوشروتا بینی این افراد را به کمک پوست پیشانی ترمیم می کرد.

در آن زمان اتفاقاتی نظیر گاز گرفته شدن بینی توسط حیوانات وحشی، جنگ و غیره باعث می شد فرد کل بینی اش را از دست بدهد. این پزشک هندی با این تکنیک، بینی آنها را عمل می کرد.

بعدها در قرن ۱۶ میلادی یک جراح ایتالیایی برای کسی که در جنگ بینی خود را از دست داده بود، پوست بازویش را به بینی اش پیوند زد تا خون از راه پوست به بینی جریان پیدا کند. با اینکه این روش بسیار خشن و حتی چندش آور به نظر می رسد، اما در آن زمان تحول بزرگی در زمینه علم پزشکی رخ داد. به طوری که بسیاری از افراد این جراح ایتالیایی را پدر جراحی بینی در دنیا می دانند.

تاریخچه جراحی بینی به شیوه مدرن

در قرن ۱۹ میلادی یک پزشک گوش و حلق و بینی آمریکایی به نام جان اورلاندو John Orlando Roe در نیویورک موفق شد، بینی را برای اولین بار در جهان به شیوه مدرن جراحی کند. تا به آن روز تمام عمل های بینی که انجام می شد به دلیل نقص و قطع بینی صورت بود. اما دکتر Roe توانست بینی کسی را که به دلیل بزرگ بودن اعتماد به نفسش را از دست داده بود و دیگر نمی توانست در اجتماع سر بلند کند، عمل کند. به همین علت به این جراح آمریکایی، لقب پدر عمل زیبایی بینی جهان را داده اند.

تاریخچه جراحی بینی در ایران

اما حالا بشنوید از این که جراحی بینی چطور وارد کشور خودمان شده است. پدر جراحی زیبایی بینی ایران، دکتر سیروس آصانلو است. بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی به انگلیس و آمریکا سفر کرد. از پزشکان متبحر آن کشورها مطالب زیادی درباره عمل زیبایی بینی آموخت. ایشان در سال ۱۳۱۹ به ایران برگشتند و یک کلینیک عمل بینی در تهران ساختند. جالب است بدانید جراحی بینی از سال ۱۳۲۱ در ایران انجام می شود.

اقدامات قبل از انجام عمل بینی

* برخی از قرصهای مسکن باعث افزایش خونریزی میشود. قرص هایی مانند آسپرین و پروفن این تاثیر را دارند. پیشنهاد می شود استفاده از این قرصها را از دو هفته قبل از عمل بینی متوقف کنید.

* توصیه می شود از دو هفته قبل از جراحی بینی مصرف دخانیات مثل سیگار و قلیون را کم و در صورت امکان قطع کنید.

* در روزهای نزدیک به عمل بینی مراقب سلامتی خود باشید که سرماخوردگی پیش نیاید. اگر به سرماخوردگی دچار شدید عمل بینی را باید عقب بیندازید.

* هشت ساعت قبل از عمل بینی باید ناشتا باشید. بنابراین از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. اگر ناشتا نباشید، مواد بیهوشی اثر حالت تهوع را به همراه خواهد داشت.

انتخاب یک جراح بینی متخصص

زمانی که شما تصمیم به عمل بینی میگیرید اطرافیان و دوستانتان به شما پزشکهای زیبایی خوبی را معرفی میکنند. میتوانید به وب سایتهای این پزشکان مراجعه کنید و نمونه کارهای آنها را بررسی نمایید.  عمل بینی به صورت فانتزی نیاز به تخصص و تبحر دارد. شما میتوانید با دیدن رزومه و نمونه کار به تجربه پزشک پی ببرید.

بعد از انتخاب جراح با مطب ایشان تماس بگیرید. یک وقت مشاوره تعیین نمایید و انتظارات خود را از نتیجه عمل بینی به پزشک اطلاع دهید. پزشک با توجه به ویژگی بینی می تواند نتیجه نهایی عمل بینی را به شما نشان دهد.

در انتخاب بهترین جراح بینی دقت کنید. چرا که بحث زیبایی صورت در کنار تنفس درست توسط بینی مطرح است. تنفس با کمک بینی بعد از عملی که به درستی انجام نشده بسیار سخت خواهد بود.

عوارض بعد از عمل بینی

عوارض عمل بینی می تواند همیشگی و دائمی یا به صورت موقتی و کوتاه مدت باشد. عوارض موقت کمی بعد از عمل بینی از بین میرود. عوارض کوتاه مدت بعد از عمل بینی شامل:

* درد که با مصرف قرص های مسکن مثل استامینوفن میتوان به کاهش درد کمک کرد.

* ورم یکی از عوارض شایع بین افراد است. کسانی که عمل زیبایی بینی انجام داده اند با قرار دادن کیسه یخ می تواند به کاهش این ورم کمک کرد. مقدار بیشتر ورم بعد از دو هفته از عمل بینی فروکش میکند. مقدار جزئی ورم که در بینی میماند، تا شش ماه بعد از عمل از بین میرود.

* کبودی زیر چشم و ناحیه اطراف بینی بعد از عمل بینی بسیار شایع است. این علامت کمی بعد از عمل بینی از بین میرود.

میزان این عوارض به حساسیت بدن و میزان واکنش بدن به عمل است. اما حدود 10 روز بعد از عمل بینی و با مراقبتهای پس از عمل این عوارض از بین میرود.  

عوارض طولانی مدت جراحی بینی:

عوارض عمل بینی که می تواند طولانی مدت همراه شما باشد شامل:

ماندن جای زخم و بخیه روی بینی.

تغییر رنگ پوست بینی.

خون دماغ شدن.

بی حسی در ناحیه بینی.

کج شدن بینی و مشکلات تنفسی میباشد.

در برخی از عوارض بینی نیاز به عمل مجدد پیدا میکند.

مراقبت های بعد از عمل بینی 

* بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید. به طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد. 

* جراح برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده میکند. این گچ بعد از یک هفته برداشته میشود.

* برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد میکند.

* در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید، با دهان نفس بکشید.

* از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید. چرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت خواهد بود.

* از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید. فیبر موجود در آن باعث ایجاد یبوست نمی شود.

* سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید. 

* تا یک ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد میکند. ممکن است روی شکل بینی تان تاثیرگذار باشد.

* زمانی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.

* تا دو هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری میکند. به کاهش ورم نیز کمک میکند.

* سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید، به آرامی بخندید. 

* از آناناس بیشتر استفاده کنید. این میوه به بهبود زودتر جای بخیه و زخم کمک میکند و برای کاهش درد و ورم بسیار موثر میباشد.

* روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید. صحیح چسب نزدن بینی موجب بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.

* بعد از ترخیص، از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید میتواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.

* حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.

* از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.

* از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از طی شدن سه تا چهار هفته می توانید فعالیت خود را مجددا آغاز نمایید.

* زمانی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.

جراحی بینی چیست؟

تمام انسان ها نیاز به زیبا دیده شدن دارند. این زیبایی را از روش های مختلفی ایجاد می کنند. مثلا برای زیباتر شدن صورت از لوازم آرایشی استفاده می کنند تا عیوب ظاهری را بپوشانند. یا برای زیباتر و آراسته تر نشان دادن ظاهرشان از لباس های مختلف استفاده می کنند. گاهی برای زیباتر شدن باید تغییرات اساسی انجام شود. با افزایش سن و به وجود آمدن تغییرات در صورت و ظاهر افراد، نیاز به اعمال زیبایی بیشتر احساس می شود. 

یکی از اعضاء صورت که از سن پایین نیاز به تغییرات پیدا می کند بینی است. جراحی بینی از سنین پایین مورد توجه می گیرد. نوجوانان بعد از ورود به سن بلوغ و تغییر در ظاهرشان احساس اعتماد به نفس در آنها کاهش می یابد. به همین دلیل به سمت عمل های زیبایی به خصوص جراحی بینی گرایش پیدا می کنند.

با جراحی بینی می توان تغییراتی در ظاهر بینی ایجاد کرد که زیباتر و متناسب با صورت به نظر برسد. با کمک جراحی بینی تغییراتی مانند کوچک کردن سایز بینی، کوچک یا بزرگتر کردن سوراخ های بینی، تغییر در زاویه بینی و فاصله آن با لب ها، برداشتن قوز و برآمدگی های روی بینی و انحراف بینی را ایجاد کرد. جراحی بینی در صورت و ظاهر افراد بسیار تاثیرگذار میباشد.

در بین کسانی که نیاز به عمل بینی دارند، درصدی کمی هستند که برای برطرف نمودن اشکالات بینی اقدام می کنند. اشکالات و ایرادات بینی که در واقع نیاز بیشتری به جراحی بینی دارند، انحراف و پلیپ بینی است. این موارد باعث اختلالات تنفسی می شود و شخص را آزرده خاطر میکند و در فعالیت های روزانه مثل ورزش کردن، خوابیدن و حتی نفس کشیدن های معمولی اختلال ایجاد میکند. درصد بیشتری از افراد که برای جراحی بینی اقدام میکنند، به جراحی بینی به چشم زیبایی نگاه می کنند. 

برای جراحی بینی باید در نظر داشت که زمانی اقدام به عمل کنید که صفحات رشد بینی بسته شده باشد. به بیان دیگر، بینی رشد خودش را کرده باشد. این صفحات رشد در دختران در سن 15 سالگی بسته می شود و حداقل سن برای جراحی بینی 16 سال می باشد. دکتر تهران بیوتی جراحی بینی در پسران را از سن 17 سال به بعد پیشنهاد می کند.

چه نوع بینی بعد از جراحی انتظار دارید؟

قبل از اینکه اقدام به جراحی بینی کنید یک جلسه مشاوره با جراح خود داشته باشید. انتظارات خود را از جراحی بینی مطرح کنید. جراح با توجه به نوع بینی شما (گوشتی یا استخوانی بودن) و تناسب آن با چهره شما نتیجه عمل را برایتان روشن و شفاف کند. در این جلسه مشاوره مشخص می شود که آنچه که شما از جراحی بینی انتظار دارید برایتان اتفاق می افتد یا خیر.

می توانید بینی خود را به گونه ای جراحی کنید که کاملا طبیعی به نظر برسد. در جراحی بینی طبیعی تنها ایرادات ظاهری برطرف می شود. مثلا قوز بینی برداشته می شود. در این حالت در روال تنفسی شما اختلالی ایجاد نمی شود. جراحی عمل بینی  طبیعی در بین آقایون محبوب تر است. 

اگر مایل باشید که علاوه بر از بین رفتن نواقص و ایرادات ظاهری بینی کمی قوس روی بینی ظاهر شود و زاویه بینی و لب بیشتر شود جراحی بینی شما از نوع عمل بینی فانتزی یا عمل بینی عروسکی است. در جراحی بینی طبیعی زاویه بین بینی و لب 90 درجه است و این زاویه در عمل بینی فانتزی تا 105 درجه بیشتر می شود. در جراحی بینی به مدل فانتزی باید پزشک تجربه و تخصص بالایی داشته باشد.

 اگر پزشک شما حاذق باشد مشکلات تنفسی برایتان پیش نمی آید. در جراحی بینی فانتزی به دلیل اینکه نوک بینی سربالاتر شود و قوس بیشتری داشته باشد باید نوک بینی را کوتاه تر کنند. این کوچک کردن بینی در صورت بعضی از افراد نمی نشیند و با بقیه اجزاء صورت همخوانی ندارد. اگر زاویه بین لب و بینی زیاد شود بینی حالت خوکی به خود می گیرد. این نوع بینی علاوه بر مشکلات تنفسی که همراه خود می آورد باعث آسیب رساندن به پره های بینی هم می شود.

در بین دو حالت بالا، حالتی از جراحی بینی وجود دارد که ویژگی های هر دو حالت طبیعی و فانتزی و دارد. در این روش سعی بر این است که بینی حالت طبیعی خود را داشته باشد. با ایجاد کمی قوس روی بینی حالت فانتزی به بینی می دهند. این نوع روش در بین خانم ها بسیار رواج دارد. این نوع جراحی بینی را عمل نیمه فانتزی می گویند. 

انتخاب نوع جراحی بینی و نتیجه آن بسیار مهم است. بینی در مرکز صورت قرار دارد و باید با توجه به همه اعضاء صورت مدل جراحی بینی را انتخاب کرد. چرا که نتیجه عمل بقیه اعضاء صورت را تحت شعاع قرار خواهد دارد.

بیشتر افرادی که قصد عمل زیبایی بینی دارند انتظار دارند بینی کوچک، قوس دار و سربالا داشته باشند. اما واقعیت این است که این نوع بینی ها روی صورت همه افراد نمی نشیند و به جای زیبایی، ظاهری مصنوعی به آنها می دهد.

با عمل مجازی بینی دیگر نگران نتیجه بعد از عمل خود نباشید

کسانی که بینی خود را عمل می کنند بیشتر از هرچیزی نگران نتیجه بعد از عمل هستند. چون می ترسند فرم و ظاهر بینی آن طوری که تصور می کنند نشود. البته این مسئله چیر عجیبی هم نیست. وقتی شما قبل از جراحی بینی به پزشک مراجعه می کنید، او فقط به شما مشاوره می دهد تا اینکه به یک نقطه مشترک برسید. 

نتیجه عمل ممکن است با چیزی که پزشک به شما نشان داده نیز تا حدی متفاوت باشد اما این مشکل با عمل مجازی بینی کاملا برطرف شده است.

در این روش، از بینی و صورت بیمار در زوایای مختلف یک اسکن سه بعدی گرفته می شود. سپس با کمک این عکس های سه بعدی شما می توانید ظاهر بینی خود را بعد از عمل به صورت مجازی ببینید. این روش به شما این امکان را می دهد تا عیب و نقص هایی که دوست ندارید در بینی تان باشد را به پزشک گوشزد کنید. یا حتی نظرات خود را به او ابراز کنید.

قالب کنترلی، بهترین ابزار برای رسیدن به نتیجه دلخواه

یکی دیگر از روش های نوینی که برای تحت کنترل گرفتن نتیجه بعد از عمل بینی استفاده می شود، عمل بینی با قالب کنترلی است. این ابزار یک قالب بینی است که برای هر شخصی منحصر به فرد است. یعنی قالب بینی شما با قالب کنترلی بیماری دیگر متفاوت است. اساس این روش به این صورت است که قالب کنترلی باید روی بینی کاملا فیکس و ثابت باشد. اگر این قالب متحرک باشد، جراح باید قوس و اضافات بینی برطرف کند تا بیمار به فرم بینی دلخواهش برسد.

این روش از عکس های سه بعدی استفاده کرده و بیمار می تواند نتیجه جراحی بینی خود را از قبل ببیند. و دیگر نگرانی بابت تغییر ظاهر بینی اش نداشته باشد.

قالب کنترلی برای چه مدل بینی هایی کاربرد دارد؟

اصلا جای نگرانی نیست. قالب کنترلی برای بینی های گوشتی، استخوانی، فانتزی، نیمه فانتزی و حتی عمل بینی ترمیمی هم به کار می رود.

انحراف تیغه بینی چیست؟

همانطور که گفته شد، عمل بینی می تواند به هدف اصلاح نواقص بینی یا به هدف زیباتر کردن بینی انجام شود. هر شخصی که از فرم بینی خود راضی نباشد می تواند داوطلب جراحی بینی باشد. 

یکی از مشکلاتی که می تواند باعث شود فرد نیازمند به انجام جراحی اصلاحی شود، انحراف تیغه بینی است. تیغه بینی بخشی از بینی است که دو بخش داخلی بینی را از یکدیگر جدا می کند. و معمولا بخش غضروفی آن دچار انحراف می شود. انحراف تیغه بینی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. تصادف، ضربه خوردگی و دلایل مادرزادی می تواند دلیل وجود انحراف بینی باشد. 

انحراف تیغه بینی می تواند بسیار شدید باشد. و قسمت استخوانی بینی را نیز در بر بگیرد یا اینکه خفیف باشد. و تنها در بخش غضروفی و در نوک بینی دیده شود. گاهی نیز انحراف تیغه بینی اصلا قابل مشاهده نیست. اما باعث ایجاد مشکلاتی می شود. دشواری تنفس و خروپف شبانه از معضلاتی است که انحراف تیغه بینی ایجاد می کند.

انحراف تیغه بینی چگونه برطرف می شود؟

این اختلال تنها با جراحی قابل برطرف شدن است. با انجام یک جراحی بعد از تمام شدن دوران بلوغ و سن رشد می توان به راحتی این مشکل را حل کرد.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی به توده هایی نرم گفته می شود که در مسیر های سینوس بینی حضور دارند. و در صورت بزرگ شدن بیش از حد و التهاب می توانند باعث ایجاد عفونت و اختلال در بویایی یا تنفس فرد شوند. پولیپ بینی به طور طبیعی باعث ایجاد مشکل نمی شود. بلکه بزرگ شدن آن ها باعث می شود در بویایی فرد اختلال ایجاد شود و عفونت ایجاد کند. همچنین عطسه، انسداد بینی و آبریزش بینی از دیگر علائم پولیپ بینی است.

این اختلال نیز مانند انحراف تیغه بینی با یک جراحی ساده قابل درمان است. در کلینیک دکتر تهران بیوتی، این امکان وجود دارد که جراحی انحراف تیغه بینی و پولیپ بینی همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام شود. بنابراین اگر یکی از این مشکلات را دارید نگران نباشید زیرا همچنان امکان انجام عمل بینی برای شما فراهم است.

جراحی بینی روی بینی استخوانی و گوشتی

تشخیص اینکه بینی شما استخوانی است یا گوشتی توسط پزشک جراح پلاستیک است. اما به طور کلی بینی هایی که دارای غضروف محکم تری هستند، لایه های چربی در پوست بینی بسیار کم است، پره های کوچک و نازک دارند بینی های استخوانی هستند. 

در مقابل بینی هایی که دارای غضروف نرم و ضعیف هستند، نوک بینی پهن و افتاده دارند، غدد چربی بیشتری روی پوست بینی دارند بینی های گوشتی است.

عمل بینی استخوانی آسانتر است و نتیجه جراحی ملموس تر خواهد بود. به دلیل داشتن غضروف محکم تر، به راحتی تراش می خورد و حالت می گیرد. این کار در بینی های گوشتی سخت تر خواهد بود.

جراحی بینی در بینی های استخوانی به منظور برطرف شدن بینی، برداشتن قوز و برآمدگی بینی، رفع پلیپ و کوچک کردن سایز بینی انجام می شود.

جراحی بینی در بینی های گوشتی کمی دشوارتر از بینی های استخوانی است. به دلیل نرم بودن غضروف تراشیدن سخت است .. پس برای بهتر دیده شدن نتیجه باید یک مرحله تقویت استحکام اسکلت بینی صورت گیرد. یکی از مراحلی که انجام دادن آن در جراحی بینی گوشتی باعث بهتر شدن نتیجه میشود برداشتن لایه چربی است. بینی های گوشتی غدد چربی بیشتری در زیر آن وجود دارد. برای دیدن نتیجه جراحی بینی در بینیهای گوشتی باید کمی صبوری کرد. ورم بعد از جراحی بینی در موارد استخوانی کمتر و کبودی بیشتر خواهد بود.

اگر تصمیم به جراحی بینی دارید موارد زیر را رعایت کنید:

* قبل از جراحی بینی حتما برای پیدا کردن یک جراح خوب و متخصص وقت بگذارید و وسواس به خرج دهید. از دوستان و اطرافیان بخواهید که جراحان بینی با تجربه ای را به شما معرفی کنند. 

* قدم بعدی باید به وب سایت آن پزشک مراجعه کنید و نمونه کارها و رزومه آن را ببینید. نمونه کار نشان دهنده تجربه و تبحر پزشک است.

* بعد از انتخاب پزشک یک جلسه مشاوره ترتیب دهید تا انتظارات خود را از انجام جراحی بینی اعلام کنید.

* پس از تصمیم به عمل جراحی باید از دو هفته قبل از جراحی بینی مصرف دخانیات مثل سیگار و قلیون را قطع کنید.

* داروهایی که میزان انعقاد خون را کم و خونریزی را بیشتر میکند را قطع کنید. داروهایی مانند آسپرین و پروفن را استفاده نکنید.

* اگر دو هفته قبل از جراحی بینی سرما خوردید کمی تاریخ جراحی را عقب بیندازید.

* اگر زمان جراحی بینی ناشتا نباشید عوارض داروهای بیهوشی به صورت حالت تهوع خودشان را نشان میدهند. سعی کنید 8 ساعت قبل از جراحی بینی ناشتا باشید و چیزی نخورید.

عوارض بعد از جراحی بینی

عوارضی که جراحی بینی به همراه دارد گاهی موقت است و بعد از دو هفته اثرات آن از بین می رود. بعضی از این عوارض تا مدت های طولانی از بین نمی رود و به صورت همیشگی همراه شما خواهد بود و شما را مجبور به جراحی بینی ترمیمی می کند. عوارض کوتاه مدت با مراقبت های بعد از جراحی بینی قابل مدیریت است. 

بعد از جراحی بینی در ناحیه چشم و بینی کبودی ایجاد می شود. کبودی یکی از عوارض بسیار شایع در بین بیماران است که قرار دادن کمپرس سرد و گرم خیلی زود برطرف می شود. میزان کبودی در افراد متفاوت خواهد بود. کبودی در بینی های استخوانی بیشتر اتفاق می افتد.

دردی که شما بعد از جراحی بینی احساس می کنید طبیعی است. این درد با مصرف قرص های مسکن کاملا قابل کنترل است.

قسمت بیشتر ورم بعد از دو تا سه هفته از بین می رود. اما مقدار کمی ورم در ناحیه بینی باقی می ماند که تا شش ماه بعد از عمل زیبایی بینی فروکش می کند.

برخی از عوارض ماندگار مانند کج شدن و انحراف بینی، اختلال در تنفس، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن آن قسمت، باقی ماندن جای بخیه و زخم روی بینی عوارضی است که می تواند تا مدت ها با شما بماند و در صورت اینکه شما را اذیت کند باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

چرا جراحی بینی نقش اساسی در زیبایی چهره دارد؟

شاید با خودتان بگویید علاوه بر بینی، بخش های دیگری نیز در صورت وجود دارند اما چرا جراحی بینی بهترین راه برای رسیدن به ظاهری زیبا و جذاب است. همانطور که می دانید بینی در مرکز صورت قرار دارد و بیشتر از سایر اجزا در معرض دید است. 

حال تصور کنید بینی فردی دارای مشکلاتی مانند پولیپ، قوز، انحراف یا بزرگی بیش از حد باشد. طبق بررسی های صورت گرفته توسط دانشمندان، چنانچه بینی دارای هرگونه مشکلی باشد باعث می شود زیبایی سایر اجزا کمتر دیده شوند. به این ترتیب بینی نقش اساسی در ایجاد تناسب صورت دارد و به همین دلیل افراد با جراحی بینی زیبایی خاصی به چهره خود می بخشند.

ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی

یکی از موارد بسیار مهم قبل از انجام عمل بینی انتخاب یک کلینیک از بین هزاران کلینیک است. اگر به تعدادی از این مجموعه ها سر بزنید خواهید دید که هر کدام شعارهای خاصی دارند. اما به کدام یک از این مجموعه ها باید اعتماد کنید؟ از آنجا که جراحی بینی ارتباط مستقیمی با زیبایی شما دارد باید به چه نکاتی توجه کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید؟

یک کلینیک باید ویژگی های زیر را داشته باشد تا بتوان گفت جای مناسبی برای انجام جراحی زیبایی بینی است.

دارای نمونه کارهای بینظیر:

پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی ابتدا به نمونه کارهای مجموعه انتخابی توجه کنید. نمونه کارها همان تصاویر قبل و بعد از جراحی بینی افرادی است که تاکنون در آن کلینیک بینی خود را جراحی کرده اند. در صورتی که نتایج کار بسیار عالی و بدون هیچگونه کم و کاستی باشند می توان گفت که عملکردشان قابل قبول بوده است.

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر تهران بیوتی اینجا کلیک کنید.

پزشکان متخصص و باتجربه: 

چنانچه تمامی اقدامات مهم قبل از جراحی بینی را به درستی انجام دهید باز هم در پایان همه چیز به هنر دست جراح شما برمی گردد. تصور کنید به کلینیکی مراجعه کنید که هیچگونه تحقیقی درباره جراحان آن نکرده اید. در صورتی که جراحان آن مجموعه تجربه و تخصص کافی نداشته باشند، احتمال اینکه نتیجه جراحی مطابق انتظار باشد بسیار پایین است. 

پس مهمترین اقدامی که قبل از جراحی بینی باید انجام دهید انتخاب مجموعه ای است که دارای پزشکانی مجرب و شناخته شده باشد تا با خیالی آسوده بینی خود را جراحی کنید.

میزان رضایت مشتریان:

همانطور که می دانید بیلبوردهای تبلیغاتی موجود در سطح شهر نمی تواند قابل اعتماد باشد. اما تصور کنید با تعدادی از افرادی که بینی خود را عمل زیبایی کرده و از نتیجه کار بسیار رضایت دارند صحبت کنید. و از آنها بپرسید که به کدام کلینیک مراجعه کرده اند. 

در صورتی که نام یک کلینیک را از زبان چندین نفر بشنوید تقریبا مطمئن خواهید شد که عملکرد آن مجموعه بسیار خوب است. پس اگر کلینیکی پیدا کردید که میزان رضایت مشتریان آن بسیار زیاد بود بدون هیچ تردیدی خیالتان آوده شود که گزینه مناسبی را یافته اید.

سابقه کلینیک: 

معمولا کلینیک هایی که به تازگی تاسیس می شوند، با استفاده از انواع تبلیغ ها و پایین آوردن هزینه جراحی بینی قصد دارند تا مشتری جذب کنند. اما مجموعه های باسابقه که مدت زمان زیادی در این زمینه فعالیت دارند بدون هیچگونه تبلیغی همیشه پر از افرادی است که به دنبال گرفتن نوبت برای انجام عمل بینی هستند.

اینگونه مجموعه ها به دلیل دارا بودن پرسنلی مجرب توسط خود افراد به دیگران معرفی می شوند که بهترین و طبیعی ترین نوع تبلیغ می باشد. پس اگر کلینکی یافتید که دارای سابقه طولانی و درخشانی است و توسط افراد مختلفی معرفی می شود، شک نکنید که پزشکان مجرب و متخصصی دارد و بهترین جراح بینی تهران خواهد بود.

انواع روش های انجام جراحی بینی

در حالت کلی، بینی به دو روش جراحی می شود که عبارتنداز: جراحی بینی به روش باز و بسته

عمل بینی به روش بسته

در روش جراحی بسته چند شکاف کوچک، داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود تا بتوانند پوست را از روی استخوان و غضروف کار بزنند و اقدامات لازم را انجام دهند. از آنجا که در این روش دید پزشک محدود است. و دسترسی محدودتری به قسمت های مختلف دارد، لازم است جراحی بینی به روش بسته توسط جراح متخصص و کاربلد انجام شود تا نتیجه دلخواه را پدید آورد. این روش بیشتر برای کارهای جزئی انجام می شود.

مزایای جراحی بینی بسته

جالب است بدانید که:

 پس از جراحی جای هیچگونه زخمی را شما نخواهید دید زیرا زخم ها داخل سوراخ های بینی قرار دارند و در ظاهر چیزی مشخص نیست. 

روند بهبودی بینی هایی که به روش بسته جراحی می شوند نسبت به بینی هایی که به روش باز جراحی شده اند بسیار سریع تر است.

زمان جراحی بینی بسته نسبت به روش باز بسیار کوتاه تر است.

تورم های پس از جراحی بسیار کمتر خواهد بود که باعث می شود فرد، درد کمتری را تحمل کند.

گردش خون در این روش بهتر جریان می یابد.

برای بینی هایی که اصلاحات جزئی نیاز دارند روش بهتری است.

جراحی بینی به روش باز

در این روش شکاف هایی درون و بیرون از سوراخ های بینی زده می شود تا پوست به صورت کامل از روی استخوان کنار گذاشته شود. در این روش، دست جراح برای انجام تغییرات بازتر است و می تواند با دید بهتری بر روی استخوان تغییرات لازم را اعمال کند.

 از آنجا که بر خلاف روش قبل، شکاف ها در داخل و خارج از سوراخ های بینی ایجاد می شود و پوست به صورت کامل از روی استخوان کنار می رود. پس از جراحی زخم ها قابل مشاهده خواهد بود. در این روش مدت زمان بهبودی طولانی تر است و فرد باید درد و تورم بیشتر را تحمل کند تا روند بهبودی به صورت کامل طی شود.

مزایای جراحی بینی باز

در این روش غضروف به صورت کامل قابل مشاهده است که کار جراح را آسان تر می کند.

تغییرات بیشتری در این روش می توان اعمال کرد. مخصوصا برای بینی هایی که باید تا حد زیادی کوچک شوند.

در این روش از جراحی بینی، جراح با دقت بیشتر کار خود را انجام می دهد.

کلینیک تخصصی پارسامهر
Send via WhatsApp